Reklama

Komentarz do KPK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bieżącym roku ukazał się kolejny, 3. tom „Komentarza do Kodeksu Prawa Kanonicznego”, opracowanego przez 8 kanonistów z różnych ośrodków naukowych w Polsce (Wojciecha Góralskiego, Edwarda Góreckiego, Józefa Krukowskiego, Józefa Krzywdę, Piotra Majera, Bronisława Zuberta), pod redakcją naukową Józefa Krukowskiego, wydany przez Pallottinum. „Komentarz”, liczący 489 stron, dotyczy kanonów zawartych w księdze IV Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r., zatytułowanej „Uświęcające zadanie Kościoła”.
Zadanie uświęcania może być analizowane na wielu płaszczyznach, m.in. na płaszczyźnie teologicznej, liturgicznej, pastoralnej i prawnej. Normy zawarte w IV księdze KPK ujęte są w 420 kanonach: 6 kanonów wstępnych i 3 części. Prawodawca w kanonach wstępnych ustanowił istotne zasady w tej materii, zaczerpnięte z nauki Soboru Watykańskiego II.
Część I, zatytułowana „Sakramenty”, zawiera zagadnienia związane z poszczególnymi sakramentami. W części II, pt. „Pozostałe akty kultu Bożego”, przeanalizowano m.in. takie kwestie, jak: sakramentalia, liturgia godzin, pogrzeb kościelny, kult świętych, obrazów i relikwii, ślub i przysięga. Część III - „Miejsca i czasy święte” - dotyczy zasad odnoszących się do spraw i okoliczności bezpośrednio związanych z aktami kultu Bożego (np. kościoły, kaplice, sanktuaria, cmentarze, dni świąteczne, dni pokuty).
Autorzy we wprowadzeniu podkreślają, że w księdze IV KPK określono warunki wymagane do ważności i godziwości aktów i funkcji w dziedzinie kultu Bożego oraz materię i formy w sprawowaniu sakramentów i sakramentaliów wraz z wymogami moralno-prawnymi względem szafarzy.
„Komentarz” uwzględnia nowelizacje kanonów promulgowanych przez papieża Benedykta XVI na mocy motu proprio „Omnium in mentem” z 26 października 2009 r. Nowelizacje dotyczą kanonów 1008, 1009, 1086, 1117, 1124 z zakresu sakramentu święceń i małżeństwa.
Nowy „Komentarz”, jako podręcznik akademicki, stanowi dużą pomoc dla studiujących prawo, teologię, filozofię. Ze względu na znaczenie praktyczne może okazać się niezwykle przydatny dla pracowników kurii i sądów kościelnych, a także dla duszpasterzy pracujących na parafiach. Prezentowany „Komentarz” powinien znaleźć się w bibliotece wszystkich, którzy interesują się prawem kanonicznym - zawodowo czy hobbystycznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Grzywna za obronę rodziny i sprzeciw wobec postulatów ruchu LGBT

2026-06-02 13:57

[ TEMATY ]

sąd

Adobe Stock

Na karę 300 zł grzywny i pokrycia kosztów sądowych zostało skazanych siedmioro uczestników zgromadzenia obrońców rodziny. Sprawa dotyczy wydarzeń z 29 czerwca 2024 r. w Poznaniu. Tego dnia odbywał się tzw. Marsz Równości. W tym samym miejscu pojawiła się również grupa osób uczestniczących w innym zgromadzeniu publicznym. Jego uczestnicy trzymali baner z napisem „Rodzina siłą Narodu”, jednocześnie skandując to hasło.

Zasadniczy problem w tej sprawie nie zaczął się jednak na ulicy, lecz w urzędzie. To działania Prezydenta Miasta Poznania – jako organu właściwego dla zgromadzeń publicznych – doprowadziły do sytuacji, w której dwa zgromadzenia znalazły się w kolizji miejsca i czasu.
CZYTAJ DALEJ

Wkrótce zebranie Konferencji Episkopatu. O czym będą debatować biskupi?

Parafia w wymiarze katechetycznym i ewangelizacyjnym, katecheza parafialna, a także recepcja w Polsce posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia – to główne tematy 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach od 8 do 10 czerwca br. w Łomży.

Sekretarz Generalny KEP bp Marek Marczak poinformował, że głównym tematem czerwcowego Zebrania Plenarnego będzie parafia w wymiarze katechetycznym i ewangelizacyjnym.
CZYTAJ DALEJ

Najnowsze predykcje wyborcze. W dalszym ciągu bez przełomu

2026-06-02 14:10

[ TEMATY ]

maj

predykcje

wyborcze

w dalszym ciągu

bez przełomu

Kancelaria Sejmu

Prof. Grzegorz Górski wraz ze specjalistami z Centrum Analiz Wyborczych wykonał na koniec maja analizę sondaży politycznych. Na tej podstawie przygotowano predykcję (czyli przewidywanie) podziału mandatów, jeśliby wybory miały się odbyć na początku czerwca. Portal niedziela.pl publikuje wyniki badań wraz z omówieniem.

1. Predykcja majowa powstała w oparciu o sondaże: Social Changes z 28.04, OGB z 28.05, Pollster z 31.05, United Surveys z 27.05, Opinia z 24.05 i IBRiS z 27.05. W komentarzu kwietniowym wskazywaliśmy, na poważne rozbieżności w badaniach prowadzonych przez pracownie badawcze. Z jednej strony odnotowują one coraz gorsze wyniki poparcia dla rządu Koalicji D. Tuska, jak i osobiście dla D. Tuska (OGB, CBOS, US, IBRiS), a z drugiej strony uparcie trwają w próbach przekonywania o bardzo wysokim poparciu dla KO.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję