Reklama

Informatyk radzi

Program filtrujący zasoby Internetu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aby wspomóc swoje działania zabezpieczające nasze dziecko przed zagrożeniami z Internetu, można skorzystać z jednego z oferowanych programów filtrujących. Osobiście najbardziej zadowolony jestem z komercyjnego programu „Motyl 2009” - przedsiębiorstwa Adalex - www.adalex.pl. Licencja na ten program nie ma ograniczenia czasowego, ale aby zaktualizować go do nowszej wersji, trzeba wykupić upgrade za kilkanaście złotych. Kupując ten program do domu po raz pierwszy za niecałe 50 zł, klient ma prawo zamówić prezent w postaci 5 bezpłatnych książek - lektur szkolnych. „Motyl 2009” to profesjonalny program kontrolujący nie tylko korzystanie z zasobów Internetu, ale również z zasobów komputera. Obsługa programu nie wymaga specjalnej wiedzy. Wystarczy go zainstalować i korzystać. Jeśli jednak będziemy chcieli dokonać zmian w działaniu programu, można to uczynić przez proste zaznaczanie opcji. Program ten ma następujące funkcje: filtrowanie stron zawierających treści erotyczne i pornograficzne, filtrowanie stron pedofilskich, filtrowanie stron o narkotykach, filtrowanie stron sekt, blokowanie dostępu do czatów, blokowanie dostępu do bramek SMS, kontrolowanie dostępu do komunikatorów, takich jak Gadu-Gadu, ICQ, Tlen, kontrola treści wprowadzanych z klawiatury, kontrola zawartości schowka, blokowania możliwości uruchamiania na komputerze dowolnych programów, blokowanie narzędzi do edycji rejestru, blokowanie edycji „Menadżera zadań”. Program „Motyl” oprócz wymienionych funkcji podstawowych może również zapisać i wyświetlić adresy stron odwiedzanych przez dziecko, jak również ma opcję umożliwiającą rodzicowi przeglądanie fotografii zawartości ekranu. Dzięki prostemu mechanizmowi potrafi ograniczyć czas, jaki dziecko spędza w Internecie, lub całkowicie zablokować dostęp do Internetu w określonych dniach tygodnia i godzinach. Program ma bardzo skuteczny mechanizm działania. „Motyl” analizuje treść strony pod kątem zawartości niedozwolonych słów i sprawdza, czy dana strona jest zapisana w bazie stron zakazanych. W przypadku braku pozytywnej weryfikacji zamyka stronę. Ten podwójny mechanizm kontroli sprawia, że „Motyl” doskonale poradzi sobie również ze stronami nowo powstałymi oraz obcojęzycznymi. Program ten ma wbudowane słowa kluczowe, których wystąpienie na stronie jest niedozwolone. Są to słowa zarówno polskie, jak i obcojęzyczne. Jeżeli na stronie liczba słów zakazanych osiągnie niedozwolony poziom, wówczas strona jest zamykana. Liczba słów kluczowych wbudowanych w program oraz ich dobór są optymalne i wystarczające, ale zawsze można ich bazę uzupełnić ręcznie bądź zaktualizować przez Internet od producenta. Dla czytelników „Niedzieli” producent umieścił pod linkiem www.adalex.pl/niedziela/ darmową wersję „Motyla 2007”. W wersji tej, aby zlikwidować ograniczenie czasowe, trzeba wpisać klucz: „Chwała Jezusowi”. Wersja 2007 działa tylko z Windows 2000 i Windows XP i przeglądarką Internet Explorer.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojewoda podkarpacka po wypadku na Węgrzech ostrzega przed oszustami, którzy dzwonią do bliskich ofiar

2026-08-18 12:35

[ TEMATY ]

wypadek autokaru

PAP/Darek Delmanowicz

Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul

Wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul

Jeden z poszkodowanych w wypadku na Węgrzech opuścił już rzeszowski szpital. W placówkach medycznych przebywa obecnie czterech pacjentów – poinformowała we wtorek wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul. Ostrzegła też przed oszustami, którzy dzwonią do bliskich ofiar i oferują ubezpieczenia.

Na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda przypomniała, że w poniedziałek wieczorem na lotnisko w Jasionce rządowy samolot przetransportował 21 osób. Spośród nich 16 trafiło bezpośrednio pod opiekę rodzin, a pięć skierowano do hospitalizacji. Po wypisaniu jednego z pacjentów w szpitalach w Rzeszowie pozostają cztery osoby. – Ich stan jest dobry – dodała.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska: zmarł 50-letni ks. Dariusz Mazur

2026-08-17 21:43

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

pixabay.com

W dniu 17 sierpnia 2026 r., w wieku 50 lat, w 25. roku kapłaństwa, odszedł do Pana ks. Dariusz MAZUR, proboszcz Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawadzie.

Msza święta żałobna odprawiona będzie pod przewodnictwem J.E. ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w środę, tj. 19 sierpnia 2026 r. o godz. 15.00 w par. Ap. Piotra i Pawła w Zawadzie.
CZYTAJ DALEJ

W drodze na szczyty

2026-08-18 22:07

Kacper Barski

Ministranci na wyjeżdzie w Zakopanem

Ministranci na wyjeżdzie w Zakopanem

W poniedziałek 3 sierpnia ministranci i lektorzy wyszli na szlak w Dolinie Kościeliskiej, by zdobyć Hruby Regiel (1339 m. n. p. m.), przejść do Przysłopu Miętusiego i wejść do Wąwozu Kraków. Dla tych, którzy nie mają na co dzień styczności z wędrówkami górskimi potrzeba było wspiąć się na szczyty swoich możliwości. Pod koniec dnia miała miejsce integracja przy grach i zabawach.

Drugi dzień został spędzony pod znakiem relaksu. Najpierw nawiedzenie Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach. Następnie pan Tomasz Szybka – tatrzański przewodnik, opowiedział o więzach, jakie zawsze łączyły górali z Podhala ze św. Janem Pawłem II. Kolejnym etapem wycieczki był wjazd kolejką linową na Gubałówkę. W godzinach popołudniowych zaplanowany był pobyt w Termach Chochołowskich. Po powrocie na chłopców czekała niespodzianka w postaci pizzy oraz konkurs w formie teleturnieju „Familiada”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję