Reklama

25-lecie sakry bp. Piotra Skuchy

Sukcesja apostolska

Niedziela sosnowiecka 8/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym jest sukcesja apostolska? Apostołom została przekazana misja głoszenia Ewangelii i rozszerzania Kościoła. Tworząc Kościoły lokalne ustanawiali swoich następców, nakładając na nich ręce. Ci ustanawiali kolejnych, którzy byli depozytariuszami wiary i nauczania. Władza każdego biskupa sięga więc Apostołów i gdyby zachowały się źródła byłoby możliwym określić od którego z Apostołów pochodzi sukcesja każdego współczesnego biskupa. Niestety takich źródeł brak. Z zachowanych dokumentów możemy odtworzyć sukcesję apostolską bp. Piotra Skuchy, tylko, albo aż na 424 lata wstecz. Na końcu podano rok święceń biskupich.

Sukcesja apostolska bp. Piotra Skuchy

bp Piotr Skucha - 1987
kard. Józef Glemp, metropolita warszawski, prymas Polski - 1979
kard. Stefan Wyszyński, metropolita warszawsko-gnieźnieński, prymas Polski - 1946
kard. August Hlond SDB, metropolita warszawsko-gnieźnieński, prymas Polski - 1926
kard. Aleksander Kakowski, arcybiskup warszawski - 1913
bp Stanisław Zdzitowiecki, biskup włocławski, 1902
abp Jerzy Szembek, arcybiskup mohylewski - 1901
abp Bolesław Kłopotowski, arcybiskup mohylewski - 1897
bp Mieczysław, Leonard Pallulon, biskup Samogizii (Litwa) - 1883
abp Szymon Kozłowski, arcybiskup mohylewski - 1883
bp Aleksander Bereśniewicz, biskup włocławski - 1859
abp Wacław Żyliński, arcybiskup mohylewski - 1848
abp Kazimierz Dmochowski, arcybiskup mohylewski - 1841
abp Ignacy Pawłowski, arcybiskup mohylewski, 1829
bp Michał Piwnicki, koadiutor łucko-żytomierski - 1827
bp Franciszek Borgia Mackiewicz, biskup pomocniczy - 1817
bp Kasper Cieciszowski, biskup łucko-żytomierski - 1775
bp Andrzej Młodziejowski, biskup przemyski - 1767
abp Władysław Łubieński, arcybiskup gnieźnieński - 1758
abp Adam Komorowski, arcybiskup gnieźnieński - 1749
bp Andrzej Załuski, biskup krakowski - 1724
bp Felicjan Szaniawski, biskup włocławski - 1707
abp Stanisław Szembek, arcybiskup gnieźnieński - 1690
bp Jan Małachowski, biskup krakowski - 1676
bp Bonawentura Madaliński, biskup koadiutor w Płocku - 1672
bp Jan Gembicki, biskup włocławski - 1653
bp Piotr Gembicki, biskup przemyski - 1637
abp Jan Wężyk, arcybiskup gnieźnieński - 1620
abp Wawrzyniec Gembicki, arcybiskup gnieźnieński - 1601
bp Claudio Rangoni, biskup Reggio Emilia - 1593
kard. Girolamo Bernerio OP, biskup Ascoli Piceno - 1586
kard. Giulio Antonio Santorio, arcybiskup Santa Severina - 1566.

(źródło: „Catholic hierarchy”)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Warszawie obradował Zespół przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

W piątek, 20 lutego br., w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, obradował Zespół przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obradom przewodniczył bp Robert Chrząszcz.

Spotkanie rozpoczęło się wspomnieniem śp. bp. Piotra Turzyńskiego, poprzedniego delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który zmarł 14 kwietnia 2025 roku. „Rok temu śp. bp Turzyński prowadził jeszcze spotkanie Zespołu, a dwa miesiące później niestety byliśmy już na jego pogrzebie. Dlatego zaczęliśmy spotkanie modlitwą w jego intencji” – przyznał bp Robert Chrząszcz, obecny delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Igrzyska 2026/short track: Polka uderzona łyżwą w twarz przez jedną z rywalek

2026-02-20 22:19

[ TEMATY ]

Igrzyska Olimpijskie

PAP/Grzegorz Momot

Kamila Sellier, która uległa wypadkowi podczas rywalizacji w short tracku w igrzyskach w Mediolanie, jest przytomna - przekazał szef misji olimpijskiej Konrad Niedźwiedzki. 25-letnia zawodniczka przejdzie w szpitalu badania.

- Jest przecięty policzek, który został już zszyty, i najprawdopodobniej uszkodzona jest też kość jarzmowa. Może być złamana, bo jest spora opuchlizna. Oko jest na razie bardzo opuchnięte, więc trudno powiedzieć... Oby nic głębiej ta łyżwa nie weszła - powiedział dziennikarzom Niedźwiedzki.
CZYTAJ DALEJ

Rozmowa z Ojcem: Pierwsza niedziela Wielkiego Postu

2026-02-21 10:09

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję