Reklama

Niedziela Kielecka

Uczy nas wiary

Dajmy dowody, że kochamy Maryję, Matkę Bożego Syna, ufajmy Jej i prośmy o Jej nieustanną opiekę – mówił bp Jan Piotrowski podczas poświęcenia obrazu Matki Bożej Troskliwości i Delikatnego Życia w Radziemicach.

Niedziela kielecka 24/2024, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

TER

Bp Jan Piotrowski święci obraz Maryi

Bp Jan Piotrowski święci obraz Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podkrakowska parafia Radziemice św. Stanisława BM bez wątpienia w swoim duszpasterstwie ma wyraźny rys maryjny. A kult Matki Bożej jest w niej obecny od wielu pokoleń. Od 13 maja Maryja jest tutaj czczona w wizerunku poświęconym przez bp. Jana Piotrowskiego.

W ołtarzu głównym w kościele w Radziemicach znajduje się obraz Maryi z Dzieciątkiem. W 1914 r. w swojej monografii ks. Jan Wiśniewski, wizytujący kościół w Radziemicach, napisał: „W wielkim snycerskiej roboty, na kolor lazuru ze złotem żyłkami malowanym ołtarzu, ozdobionym 2 kolumnami znajduje się starożytny obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem w wyzłoconej sukience”. Barokowy ołtarz w stylu regencyjnym pochodzi z pierwszej połowy XVIII w. Jednak obraz Maryi znajdujący się w ołtarzu, jest starszy – odnotował. Ten zabytkowy, cenny wizerunek ocalał z wojennych zawieruch, modlą się przed nim kolejne pokolenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po błogosławieństwo

Reklama

Specjaliści twierdzą, że został namalowany w XVII w. Fakt, że Maryja z Dzieciątkiem pokryta została srebrną sukienką, a na ich głowach są srebrne korony, jasno pokazuje, że został przez wiernych uznany za słynący łaskami. Przez wieki parafianie zanosili przed oblicze Matki Bożej prośby. Maryja swoją twarz ma zwróconą w kierunku patrzącego, a Dzieciątko, które w lewej ręce podtrzymuje o pierś kulę świata, prawą rączkę unosi w geście błogosławienia. I do radziemickiego kościoła po Jego błogosławieństwo udawali się i nadal udają rzesze wiernych. Na co dzień wizerunek ten zakrywa obraz św. Stanisława BM, patrona parafii w Radziemicach. Jak zapowiada proboszcz ks. Maciej Pawłowski, w 2025 r. zabytkowy wizerunek Maryi będzie poddany renowacji.

W rocznicę objawień fatimskich

13 maja 2024 r., będący 107. rocznicą objawień w Fatimie, na trwałe zapisał się w historii radziemickiej wspólnoty, gdy bp Jan Piotrowski poświęcił nowy wizerunek Maryi. Autorem obrazu jest Michał Lisowski. Wezwanie, pod którym będzie czczona Maryja, to: Matka Boża Troskliwości i Delikatnego Życia. Obraz przedstawia Maryję trzymającą w swoich rękach małego Jezusa. Jak każda matka, jest delikatnie wpatrzona w Dzieciątko, które jednak odwraca głowę i patrzy na widza, jakby chciało powiedzieć, że my również jesteśmy dla Niego bardzo ważni. – Przygląda się nam z miłością i delikatnością, wiedząc kim jesteśmy i jakie mamy problemy i troski – wyjaśniał proboszcz ks. Maciej Pawłowski, inicjator uroczystości, czciciel Maryi pod tym wezwaniem.

Świat potrzebuje modlitwy i pokuty

Reklama

Przygotowania do wydarzenia trwały od pewnego czasu. W dniu uroczystości wierni czuwali na modlitwie, rozważając kolejne części Różańca. Po modlitwie rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Piotrowskiego. Witając Biskupa, proboszcz radziemickiej wspólnoty powiedział: – Mimo, że od objawień maryjnych w Fatimie minęło 107 lat, jednak one nadal zostają aktualne, bo świat jest ciągle pogrążony w grzechu i ciemności, potrzebuje nawrócenia i pokuty. Maryja zaprasza więc dzisiaj do wspólnego czuwania, zadośćuczynienia za grzechy i wzywa do modlitwy. W homilii Biskup nawiązał do patrona kościoła w Radziemicach, św. Stanisława, „który był wierny Chrystusowi za cenę własnego życia, broniąc prawdy. Biskup zachęcał parafian do wytrwałej modlitwy, podkreślił potrzebę modlitewnych spotkań całymi rodzinami w kościele, dodając, że „wiara umacnia się, kiedy jest przekazywana”. Jak zauważył, w maju we wszystkich parafiach dzieci przystępują do I Komunii św., a młodzież do sakramentu bierzmowania. „To wszystko jest owocem życia wiarą, choć czasem trudnego, doświadczonego, poddanego próbie”. Zaznaczył również, że „nasze parafie i w ogóle życie Kościoła trwa nie dlatego, że jest fortecą, ale właśnie dlatego, że żyje w nim Jezus Chrystus”. Biskup przypomniał przeżywaną niedawno uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, „która uczy nas tęsknoty za niebem”. – Z pewnością takiej tęsknoty i naszej drogi do nieba uczy nas Maryja, Matka Bożego Syna i Matka Kościoła, która w swoim życiu przeszła przez ogromne próby – mówił Biskup, dodając, że Maryja nigdy nie zwątpiła w Jezusa i stanęła pod Jego krzyżem. Biskup Piotrowski mówił także o coraz liczniejszych atakach na Kościół. Zaznaczył jednak, że nie zniszczą Go one, „bo wiara praojców, ojców tej parafii i każdej innej w świecie wspólnoty chrześcijańskiej jest oparta na Jezusie. Wyjaśniał zebranym sens wszelkich maryjnych objawień. – Maryja nie mówi nic więcej, ale prosi o nasze nawrócenie, żebyśmy byli bliżej Jezusa, który jest ten sam wczoraj i dziś i na wieki – powiedział.

Jak Ona słuchać Słowa

Nawiązując do ataków na Kościół, Biskup przypomniał słowa filozofa Leszka Kołakowskiego, który, jak przypomniał, „nie cieszył się łaską wiary”, ale widział jej wartość. – Profesor był głęboko przekonany, że kiedy odejdzie się od Chrystusa, kiedy się zniszczy Chrystusa w tradycji europejskiej, to przestaniemy istnieć jako ludzie, zdehumanizujemy się, a to już teraz można dostrzec w różnych procesach, zwłaszcza przeciw życiu. – zauważył. Do zebranych Biskup powiedział: – Maryja uczy nas, że błogosławieni to ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je. Chcemy jak Ona słuchać Słowa Bożego i zachowywać je. Wtedy zrozumiemy, że miłość Boga do człowieka wymaga osobistej postawy przyjęcia Chrystusa do swojego życia, a tym samym przyjęcia całej Ewangelii i Bożych przykazań. Takiej odpowiedzi Bóg oczekuje od nas wszystkich – zakończył.

Reklama

Bp Piotrowski poświęcił nowy obraz Maryi, a ksiądz Proboszcz odmówił modlitwę specjalnie przez niego ułożoną. Będzie ona powtarzana przez wiernych modlących się przed Jej obliczem. „Prowadź moje serce i mój umysł, nie pozwól mi upaść. Nie dopuść, abym zasmucił Twego Syna, chroń moje oczy i moją czystość, bądź przy mnie, gdy zło przezwyciężam. Nie opuszczaj mnie w potrzebie, przytul mnie w niedoli. Gdy upadnę, podnieść mnie, gdy zgrzeszę, pociesz mnie, gdy zabłądzę, szukaj i ratuj mnie, ale ponad wszystko, Matko, kochaj mnie. Amen”.

Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja fatimska z Najświętszym Sakramentem.

Ks. Proboszcz Maciej Pawłowski, zachęcając wszystkich do tej modlitwy, powiedział „Niedzieli”: – Obraz Matki Bożej Troskliwości i Delikatnego Życia został w oryginale namalowany przez br. Józefa z Towarzystwa Maryjnego (Ojcowie Maryści – Marist Fathers). Powstał ok. 1960 r. Sprowadziłem go z USA do Kielc w 2012 r., gdy rozpocząłem pracę duszpasterską w parafii św. Jadwigi Królowej. W 2023 r. zleciłem wykonanie kopii tego obrazu młodemu artyście Michałowi Lisowskiemu. Wizerunek Maryi Troskliwości i Delikatnego Życia jest bliski mojemu sercu, gdyż przez 18 lat (1997-2015) byłem członkiem zakonu Maristów. Maryja Troskliwości jest ich patronką.

2024-06-11 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tour św. Jadwigi Królowej

Niedziela kielecka 44/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Archiwum

Wystawa w Nowym Korczynie gościła w Domu Długosza

Wystawa w Nowym Korczynie gościła w Domu Długosza

„Św. Jadwiga Andegaweńska – król Polski” – to tytuł polsko--węgierskiej wystawy, która wędruje po Kielecczyźnie, a ściślej po Ponidziu, po tych miejscach, które Andegawenka w swym 25-letnim życiu odwiedziła.

Do połowy listopada wystawę można oglądać w Domu Parafialnym w Busku-Zdroju, przy parafii św. Brata Alberta, wcześniej pokazano ją w Wiślicy i Nowym Korczynie. Zapewne już po Nowym Roku zawita do Kielc. Wystawa została przygotowana z okazji 650. rocznicy urodzin Andegawenki przez Piotra Stefaniaka oraz Aranki i Aleksandra Małkiewiczów, związanych z Polsko--Węgierską Federacją im. Balinta Balassiego, pod patronatem Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Zdobywca Oscara Michael B. Jordan: Przede wszystkim chciałbym podziękować Bogu

2026-03-17 11:46

[ TEMATY ]

świadectwo

Oscary

PAP/EPA/JILL CONNELLY

Michael B. Jordan

Michael B. Jordan

Była to chwila wieczoru, na którą czekał cały świat filmowy: gdy otwarto kopertę z nagrodą dla „najlepszego aktora pierwszoplanowego”, w Dolby Theatre w Los Angeles rozległy się gromkie oklaski. Michael B. Jordan odebrał swoją pierwszą statuetkę Oscara - i to za dzieło, które jeszcze przed ceremonią pobiło wszelkie rekordy. „Przede wszystkim chciałbym podziękować Bogu” - powiedział aktor.

Film „Grzesznicy” przeszedł do historii kina jako najbardziej nominowany film wszechczasów. Jednak pomimo ogromnego szumu wokół tej epopei, główny aktor w chwili triumfu pozostał nad wyraz skromny. W pełnych emocji podziękowaniach, które wzruszyły publiczność do łez, Jordan nie skupił się na swoim aktorstwie, lecz na swoim Stwórcy. „Przede wszystkim chciałbym podziękować Bogu” - rozpoczął swoją przemowę wyraźnie wzruszony aktor. „Gdyby nie Jego przewodnictwo, łaska i siła, którą obdarzył mnie w najciemniejszych momentach tej produkcji, nie stałbym tu dzisiaj”.
CZYTAJ DALEJ

W Niemczech mniej wiernych, ale więcej osób na nabożeństwach

2026-03-17 14:47

[ TEMATY ]

Niemcy

Agata Kowalska

Mniej wiernych, więcej uczestników nabożeństw oraz osób – w tym młodych - przystępujących do sakramentów – to najnowsze dane statystyczne Kościoła w Niemczech, które przedstawiła Konferencja Episkopatu Niemiec.

Jak informuje Konferencja Episkopatu Niemiec, według stanu na 31 grudnia 2025 roku około 19,2 miliona osób w Niemczech deklarowało przynależność do Kościoła katolickiego. Stanowi to 23 proc. ludności kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję