Reklama

Wiadomości

VI Forum Wizja Rozwoju

Podczas naszych debat nie skupiamy się wyłącznie na suchych danych, mechanizmach biznesowych, czy technologiach. Są to, oczywiście, ważne tematy, ale dla nas zawsze w centrum znajduje się człowiek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dotyczy to osób w wieku produkcyjnym, ale także seniorów, którym jesteśmy winni szczególny szacunek – mówi Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju. Instytucja organizuje VI edycję wydarzenia, które odbędzie się 19 i 20 czerwca w Gdyni.

Od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju nadawało ton przyszłym zmianom gospodarczym i bardzo mocno akcentowało potrzebę reform w zakresie polityki społecznej. Wiele zmian dotyczyło polityki senioralnej. Za czasów III RP państwo zbyt często odwracało się do seniorów plecami. Doprowadzało to do ludzkich dramatów, kiedy to emeryci otrzymywali tak niskie świadczenia, że zmuszeni byli dorabiać. Rządy PO-PSL nie wahały się również podnieść wieku emerytalnego. Napotkało to stanowczy opór społeczny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wraz z pojawieniem się IV RP seniorzy odzyskali swoją podmiotowość, a administracja państwowa rozpoczęła implementowanie rozwiązań, o których otwarcie mówiono także na kolejnych edycjach Forum Wizja Rozwoju. Nieodłączną częścią konferencji jest również Kongres Srebrnej Gospodarki, podczas którego uczestnicy debatują na temat wyzwań, które stoją przed najstarszą grupą naszego społeczeństwa. To właśnie podczas dyskusji w Gdyni zwracano uwagę, że seniorzy – choć potrzebują przy tym wsparcia – chcą aktywnie korzystać z nowoczesnych technologii i nie zamierzają być wykluczani z wydarzeń kulturalnych czy sportowych. Premier Mateusz Morawiecki podczas sejmowego exposé w 2019 r. zauważył, że „młodzi ludzie biegną wprawdzie szybciej, ale to starsi lepiej znają drogę. Szacunek dla starszych pomoże w pełni czerpać z doświadczenia i włączać ich w życie codzienne”. Buduje to silne społeczeństwo i tworzy mocne fundamenty pod gospodarkę. – Seniorzy są naszym dobrem narodowym, o które powinniśmy dbać i zapewnić mu wsparcie w okresie jesieni życia. O tym również traktują rozmowy podczas Forum Wizja Rozwoju – zapewnia Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.

Podczas nadchodzącego VI Kongresu Srebrnej Gospodarki odbędą się m.in. panele zatytułowane „Przyszłość seniorów na rynku pracy”, „Polityka senioralna wyzwaniem dla rządu”, a także „Seniorzy motorem napędowym konsumpcji”. Wraz z gwarancją darmowych leków i dodatkowych środków pojawiają się dla seniorów nowe możliwości korzystania z dóbr konsumpcyjnych, co przekłada się na impuls dla gospodarki.

VI Kongres Srebrnej Gospodarki będzie towarzyszyć VI Forum Wizja Rozwoju w dniach 19-20 czerwca 2023 r. Zapraszamy do Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. VI Kongres Srebrnej Gospodarki to projekt realizowany dzięki Ministerstwu Rodziny i Polityki Społecznej, dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, edycja 2023. Ponadto projekt sfinansował Narodowy Instytut Wolności ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Więcej informacji na stronie: wizjarozwoju.pl . Formularz bezpłatnej rejestracji jest dostępny pod adresem: rejestracja.wizjarozwoju.pl .

Patronat honorowy nad VI Forum Wizja Rozwoju objął premier RP Mateusz Morawiecki. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Partnerami głównymi są: Totalizator Sportowy Sp. z o.o. oraz Operator Gazociągów Przemysłowych GAZ-SYSTEM S.A. Partnerem+ jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Partnerami są: KGHM Polska Miedź S.A. oraz PHN S.A.

W partnerstwo merytoryczne nad Forum Wizja Rozwoju włączyły się: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Infrastruktury oraz Komitet ds. Pożytku Publicznego.

2023-05-30 13:56

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strategia rozwoju Polski

Za nami największe wydarzenie gospodarcze na Pomorzu. VI edycja Forum Wizja Rozwoju zgromadziła tysiące gości, w tym liczne grono ekspertów z zakresu ekonomii, energetyki, logistyki i spraw społecznych oraz polityków, samorządowców, przedstawicieli świata nauki.

W pracach forum wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił w swoim wystąpieniu, że dziś jest szansa na to, by zaoferować polskiemu społeczeństwu coś bezcennego – rozwój wysokiej jakości.
CZYTAJ DALEJ

Przesłanie do każdego, kto słucha dzisiejszej Ewangelii: mamy oddawać Bogu cześć swoim życiem!

2026-03-03 16:37

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pexels.com

Ewangelista pisze, że Jezus zmęczony drogą siedział sobie przy źródle, tzn. usiadł przy studni. Zazwyczaj jest w drodze, przemieszcza się z miasta do miasta, z wioski do wioski. Tym razem usiadł.

Jezus przybył do miasta samarytańskiego zwanego Sychar, w pobliżu pola, które dał Jakub synowi swemu, Józefowi. Było tam źródło Jakuba. Jezus zmęczony drogą siedział sobie przy źródle. Było to około szóstej godziny. Wówczas nadeszła kobieta z Samarii, aby zaczerpnąć wody. Jezus rzekł do niej: «Daj Mi pić!» Jego uczniowie bowiem udali się przedtem do miasta, by zakupić żywności. Na to rzekła do Niego Samarytanka: «Jakżeż Ty, będąc Żydem, prosisz mnie, Samarytankę, bym Ci dała się napić? » Żydzi bowiem i Samarytanie unikają się nawzajem. Jezus odpowiedział jej na to: «O, gdybyś znała dar Boży i wiedziała, kim jest Ten, kto ci mówi: „Daj Mi się napić”, to prosiłabyś Go, a dałby ci wody żywej». Powiedziała do Niego kobieta: «Panie, nie masz czerpaka, a studnia jest głęboka. Skądże więc weźmiesz wody żywej? Czy Ty jesteś większy od ojca naszego, Jakuba, który dał nam tę studnię, i on sam z niej pił, i jego synowie, i jego bydło?» W odpowiedzi na to rzekł do niej Jezus: «Każdy, kto pije tę wodę, znów będzie pragnął. Kto zaś będzie pił wodę, którą Ja mu dam, nie będzie pragnął na wieki, lecz woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem tryskającym ku życiu wiecznemu». Rzekła do Niego kobieta: «Panie, daj mi tej wody, abym już nie pragnęła i nie przychodziła tu czerpać. Widzę, że jesteś prorokiem. Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga». Odpowiedział jej Jezus: «Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, nawet już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli szuka Ojciec. Bóg jest duchem; trzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie». Rzekła do Niego kobieta: «Wiem, że przyjdzie Mesjasz, zwany Chrystusem. A kiedy On przyjdzie, objawi nam wszystko». Powiedział do niej Jezus: «Jestem nim Ja, który z tobą mówię». Wielu Samarytan z owego miasta zaczęło w Niego wierzyć dzięki słowu kobiety. Kiedy więc Samarytanie przybyli do Niego, prosili Go, aby u nich został. Pozostał tam zatem dwa dni. I o wiele więcej ich uwierzyło dzięki Jego słowu, a do tej kobiety mówili: «Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, usłyszeliśmy bowiem na własne uszy i wiemy, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata».
CZYTAJ DALEJ

Dzwony pokoju dla Europy w Trzebnicy

2026-03-06 23:20

ks. Łukasz Romańczuk

Dzwony pokoju dla Europy

Dzwony pokoju dla Europy

Odwiedzając Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej Trzebnicy przed prezbiterium możemy dostrzec trzy dzwony. Zapytaliśmy ks. kustosza Piotra Filasa SDS o ich przeznaczenie.

Wszystko związane jest z projektem „Dzwony pokoju dla Europy”, który został zapoczątkowany przez niemiecką diecezję Rottenburg-Stuttgart. W ramach projektu zwracane są niektóre dzwony, skonfiskowane w czasie II wojny światowej. Część dzwonów kończyła jako materiał do przetopu. - Jeśli chodzi o Trzebnicę to prawdopodobnie mieliśmy trzy dzwony. Dwa wracają do nas, a trzeci wg naszych ustaleń jest w Hanowerze. Wspomniane dwa dzwony zostały przywiezione do nas i są już wystawione w bazylice - zaznacza ks. Piotr Filas SDS.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję