Reklama

Niedziela w Warszawie

Misja trwa

Mija rok od śmierci abp. Henryka Hosera. Jego nauczanie będzie upowszechniać Fundacja „Familiaris Laetitia”, która już teraz kontynuuje część działań zainicjowanych przez wybitnego kapłana, pallotyna, misjonarza i lekarza.

Niedziela warszawska 32/2022, str. V

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Magdalena Wojtak/Niedziela

Abp Henryk Hoser na spotkaniu Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin

Abp Henryk Hoser na spotkaniu Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Arcybiskupowi Hoserowi zależało na powołaniu organizacji, która będzie wspierać rodziny i osoby przygotowujące się do małżeństwa. Były ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej (2008-17) uważał, że skuteczne wsparcie – dla osób w kryzysie lub wchodzących w dorosłe życie – możliwe jest wtedy, gdy świadczy się je kompleksowo. Musi być to więc jednoczesna pomoc duchowa i psychologiczna, pedagogiczna i terapeutyczna. A kiedy trzeba także pomoc: socjalna, prawna i edukacyjna. I właśnie takie działania stara się realizować działająca od pół roku Fundacja „Familiaris Laetitia”.

Organizację, której polska nazwa to „radość życia rodzinnego”, tworzą przyjaciele, współpracownicy hierarchy i współbracia ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Ponadto w pracę fundacji zaangażowani są naukowcy, lekarze oraz znani kapłani, m.in. metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oraz kard. Robert Sarah. Były prefekt Kultu Bożego poznał ks. Hosera, kiedy ten był jeszcze misjonarzem w Rwandzie (1975-96).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Familiaris Laetitia” zamierza promować nauczanie abp. Hosera. Wydanie pierwszej publikacji planowane jest na przełomie września i października. Książka będzie syntezą przemówień, w których abp Hoser mówił o: rodzinie, młodzieży, misjach i problemach bioetycznych. To ostatnie zagadnienie kapłan zgłębiał m.in. w trakcie posługi we Francji i Belgii (1996-2008) oraz później, gdy stał na czele Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP.

– Problematyka ta będzie też tematem konferencji, którą planowana jest pod koniec listopada – mówi Niedzieli ks. Zenon Hanas, prezes „Familiaris Laetitia” i przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla. W trakcie sympozjum będzie też mowa o Medjugorie, gdzie abp Hoser był wizytatorem apostolskim z polecania papieża Franciszka.

Podczas misji w Afryce ks. Hoser stworzył program duszpasterstwa rodzin, obejmujący przygotowanie do małżeństwa i jego formację. Inicjował również powstanie poradni dla rodzin. Doświadczenie to wykorzystał w zakładaniu kilkudziesięciu Parafialnych Ośrodków Formacji Rodziny w diecezji warszawsko-praskiej.

– Program pomocy rodzinie jest nadal realizowany w Kościele rwandyjskim. My przystosowujemy go do polskich warunków i współczesnych wyzwań – mówi ks. Zenon Hanas i podkreśla, że obecnie elementy tego programu są wdrażane w Pallotyńskim Centrum Pomocy Duchowej. Placówkę przy ul. Skaryszewskiej tygodniowo odwiedza 350 osób. – Chcemy nieść im konkretną pomoc – deklaruje ks. Hanas.

W dalszych planach „Familiaris Laetitia” jest stworzenie izby pamięci oraz realizacja filmu dokumentalnego o życiu abp. Hosera. Ale już 13 sierpnia bp Romuald Kamiński i fundacja zapraszają do katedry warszawsko-praskiej, gdzie o godz. 16.00 wierni będą się modlić przy sarkofagu byłego ordynariusza diecezji. Następnie w świątyni na Kamionku o godz. 17.30 będzie m.in. sprawowana Msza św. w pierwszą rocznicę śmierci abp. Henryka Hosera.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odważny świadek wiary

Niedziela warszawska 34/2021, str. I

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Dominik Różański

Abp Henryk Hoser (1942 – 2021), pallotyn

Abp Henryk Hoser (1942 – 2021), pallotyn

Zmarł abp Henryk Hoser. W przejściu do wieczności zapewne towarzyszyła mu jego ulubiona święta Tereska od Dzieciątka Jezus. Odszedł w pełni sezonu na wiśnie, które tak bardzo lubił.

Kiedy patrzę na całość swojej posługi to widzę, że Opatrzność przewidziała moją misję w Kościele. Każdy poprzedni etap przygotowywał mnie do następnego. Bóg pozwolił mi być spełnionym” – wyznał w jednym z wywiadów.
CZYTAJ DALEJ

Człowiek nie musi sam dźwigać życia. Może wejść w szkołę Serca Jezusa

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Ten fragment należy do części Izajasza nazywanej niekiedy wielką apokalipsą. Słychać w niej modlitwę wspólnoty żyjącej pośród ucisku. Droga sprawiedliwego zostaje nazwana prostą. Sprawiedliwy idzie drogą wierności wobec Boga. Pan sam wyrównuje mu ścieżkę. Już tu pojawia się ważna prawda. Wierność nie jest tylko wysiłkiem człowieka. Jest także dziełem łaski. Wersety o nocy oraz poranku wyrażają duchowe czuwanie. Dusza tęskni za Bogiem nocą. Duch szuka Go od świtu. Człowiek żyje więc oczekiwaniem na rozstrzygnięcia Pana. Jego „wyroki” nie są groźbą samą w sobie. Są przejawem Bożego ładu, który porządkuje świat. Werset 12 dodaje, że Pan ustanawia pokój oraz spełnia dzieła swego ludu. Nawet to dobro, które człowiek rozpoznaje jako swoje, ostatecznie pochodzi od Boga. Kolejny obraz jest bardzo przejmujący. Wspólnota porównuje siebie do kobiety rodzącej. Był ból. Było napięcie. Nie było wybawienia z ludzkiej siły. Taki obraz uczy pokory. Człowiek nie rodzi zbawienia sam. Dlatego szczytem fragmentu jest obietnica: „Ożyją Twoi umarli”. Biblia rzadko mówi tak wyraźnie o zmartwychwstaniu. Rosa staje się tu znakiem Bożej mocy życia. W ziemi suchej rosa ocala roślinę o świcie. U Izajasza ta sama rosa dosięga prochu śmierci. Ziemia „wyda zmarłych”, jakby otworzyła łono dla nowego życia. Nadzieja obejmuje więc nie tylko los wspólnoty. Obejmuje także los pojedynczego człowieka. Dobra nowina jest ogromna. Pan potrafi podnieść nawet z prochu. Cierpliwe trwanie przy Nim nie kończy się pustką.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. infułat Władysław Fidelus – świadek pontyfikatu św. Jana Pawła II

2026-07-16 09:30

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

ks. infułat Władysław Fidelus

diecezja.bielsko.pl

W nocy z 15 na 16 lipca 2026 roku zmarł ks. infułat Władysław Fidelus, wieloletni proboszcz parafii konkatedralnej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Miał 85 lat. Przez blisko pół wieku kierował jedną z najważniejszych parafii diecezji bielsko-żywieckiej, a jego życie i kapłańska droga były nierozerwalnie związane z osobą św. Jana Pawła II.

Ks. infułat Władysław Fidelus urodził się 26 maja 1941 roku w Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Wadowicach - tę samą szkołę, do której uczęszczał Karol Wojtyła. Święcenia kapłańskie przyjął w Krakowie w 1965 roku. Pierwszą placówką duszpasterską była parafia w Trzebini Wodnej-Krystynowie. W 1968 roku został skierowany do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu jako wikariusz i katecheta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję