Reklama

Porady

Sposoby na mszyce

Mszyce są prawdziwą zmorą dla ogrodników. Aby się ich pozbyć, warto sięgnąć po domowe środki – skuteczne, a nieszkodliwe dla środowiska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wywar z czosnku

Praską rozgnieść 3-4 ząbki czosnku, zalać je szklanką ciepłej wody i pozostawić na 24 godziny. Płyn przelać do spryskiwacza i rozpylać nad rośliną. Zabieg powtarzać.

Szare mydło potasowe

W 2 l gorącej wody rozcieńczyć 5 dag szarego mydła potasowego (mydło można zetrzeć na tarce, ale płyn nie może mieć grudek). Ostudzonym roztworem opryskać roślinę. Płynne mydło potasowe z wyciągiem z czosnku można kupić w sklepach ogrodniczych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyciąg ze świeżej pokrzywy

Zapełnić wiadro do połowy pokrzywą, zalać wodą (najlepiej deszczową). Przecedzić po 36-48 godzinach. Nierozcieńczonym wyciągiem opryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce (szczególnie spodnią część liści) raz dziennie przez 3 dni. Dobra rada: w upalne dni zimny wyciąg z pokrzywy jest gotowy już następnego dnia, bo szybko zaczyna fermentować, a fermentujący jest szkodliwy dla rośliny. Pokrzywę zbiera się jasnozieloną, jeszcze niekwitnącą.

Herbata z nasturcji

Grube łodygi i liście można pociąć, roślinę zalać wrzącą wodą, przykryć. Po kwadransie przecedzić i mocno wycisnąć. Nierozcieńczonym naparem z nasturcji opryskać zaatakowaną przez mszyce roślinę. Świeży sok z nasturcji natomiast nanosi się pędzelkiem na zaatakowane przez mszyce części roślin.

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kamienie

Niedziela Ogólnopolska 29/2018, str. 48

[ TEMATY ]

porady

Nickolay Khoroshkov/fotolia.com

Morza szum, ptaków śpiew, dzika plaża pośród drzew” – idealna wakacyjna sceneria, nieprawdaż?
CZYTAJ DALEJ

Megafony imitujące dźwięki zamiast dzwonów w kościele. Proboszcz... ukarany grzywną

2026-05-31 17:03

[ TEMATY ]

dzwony

Parafia Dąbrówka Wielka

Kościół Przemienienia Pańskiego i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrówce Wielkiej

Kościół Przemienienia Pańskiego i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrówce Wielkiej

Proboszcz parafii w Dąbrówce Wielkiej w województwie łódzkim usłyszał wyrok sądowy w związku z zamontowaniem w kościele systemu nagłośnienia emitującego nagrany dźwięk dzwonów.

Dąbrówka Wielka to niewielka wieś pod Zgierzem. Od 1990 roku działa tam parafia Przemienienia Pańskiego i św. Maksymiliana Marii Kolbego. W świątyni niemal do końca 2025 roku nie było dzwonów.
CZYTAJ DALEJ

Michał Listkiewicz, były prezes PZPN: Spotkanie z Janem Pawłem II jak finał mistrzostw

2026-05-31 22:50

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

PZPN

Autorstwa Roger Gorączniak/commons.wikimedia.org

Michał Listkiewicz

Michał Listkiewicz

Wiedziałem, że to jest jeden z najważniejszych momentów w moim życiu. Spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II mogę porównać tylko do sędziowania finału mistrzostw świata w piłce nożnej – mówi Michał Listkiewicz, były prezes PZPN i pierwszy Polak, który wystąpił w finale mundialu. W rozmowie z Vatican News wspomina on audiencje u Ojca Świętego, w których brał udział.

Zanim Michał Listkiewicz został prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, był jednym z najlepszych polskich sędziów piłkarskich. W 1990 roku wyznaczono go do sędziowania spotkań podczas mistrzostw świata, które odbywały się we Włoszech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję