...w środku afrykańskiego buszu znajduje się największy kościół na świecie? Jest nim bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro – stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Świątynia wznosi się na wysokość 158 m, co zapewnia jej tytuł najwyższego katolickiego kościoła. Jej wnętrze to zaledwie 8 tys. m2, ale jeśli doliczymy do tego plac otoczony gigantyczną kolumnadą, będącą architektonicznym przedłużeniem kościoła, wówczas daje nam to łącznie powierzchnię 30 tys. m2 – o 7 tys. m2 więcej niż Bazylika św. Piotra w Watykanie, na której afrykańską świątynię wzorowano. Monumentalna budowla pomieści 18 tys. osób.
Bazylika powstała dzięki decyzji i uporowi jednego człowieka, ówczesnego prezydenta państwa – Félixa Houphouët-Boigny. W porównaniu z europejskimi świątyniami jest ona architektonicznym noworodkiem. Prace nad jej budową ukończono zaledwie 32 lata temu. Jej konsekracji dokonał Jan Paweł II we wrześniu 1990 r. Zdobią ją przepiękne witraże, na których przedstawiono historię miłości Boga do ludzkości. Powierzchnia witraży też jest rekordowa – liczy sobie ok. 7400 m2. W tym miejscu odbyły się oficjalne uroczystości III Światowego Dnia Chorego w 1995 r. Obecnie świątynią opiekują się polscy pallotyni.
Papież przyjął na audiencji uczestników sympozjum poświęconego tematowi doświadczeń mistycznych i świętości, które odbywało się z inicjatywy Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Zwracając się do nich przypomniał, że choć przeżycia mistyczne należą do „najpiękniejszych doświadczeń wiary”, to nie powinny być traktowane, jako „osobiste przywileje” niektórych osób, ale jako dar dla budowania całej wspólnoty Kościoła.
Więź miłości, a nie osobiste zasługi - w centrum mistycznego doświadczenia
Społeczność Szkoły Podstawowej w Trzebiczu świętowała wyjątkowe wydarzenie
Społeczność Szkoły Podstawowej w Trzebiczu 13 listopada świętowała wyjątkowe wydarzenie – jubileusz 80-lecia istnienia szkoły oraz 5-lecie nadania jej imienia św. Jana Pawła II. Był to dzień pełen wspomnień, wzruszeń i wdzięczności wobec wszystkich, którzy przez lata tworzyli historię tej szkoły.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Tadeusza Lityńskiego w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu. Uczniowie, nauczyciele i zebrani goście wysłuchali słowa Bożego, podczas którego dziękowano za osiem dekad działalności szkoły, wychowania kolejnych pokoleń uczniów oraz za opiekę patrona – św. Jana Pawła II. Biskup Tadeusz Lityński wspomniał, że “Szkoła Podstawowa w Trzebiczu należy do jednych z pierwszych szkół zaraz po II wojnie światowej, a to co się tutaj dzieje jest pięknym świadectwem naszych przodków”. Dodatkowo mogliśmy usłyszeć podziękowania ze strony Jego Ekscelencji za coroczne organizowanie Konkursu Powiatowego Wiedzy o Janie Pawle II oraz promowanie tej inicjatywy nie tylko w powiecie, ale i w całym województwie. Na zakończenie kazania można było usłyszeć “Pan Jezus wysyła uczniów nie w pojedynkę, ale we wspólnocie. Tutaj też ją widzę”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.