Reklama

Niedziela Sandomierska

Przywrócą dawny blask

Zespół dworski w Bielinach doczekał się decyzji o remoncie. Inwestycja rozpocznie się w przyszłym roku.

Niedziela sandomierska 49/2020, str. VI

[ TEMATY ]

remont

restauracja

Ks. Wojciech Kania

Dwór po remoncie będzie tętnił życiem

Dwór po remoncie będzie tętnił życiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W odremontowanym dworze prowadzona będzie działalność kulturalno-edukacyjna. Projekt przewiduje, że będą miały w nim miejsce wystawy, wydarzenia artystyczne, koncerty, warsztaty, pokazy, spotkania integracyjne oraz szkolenia związane z zarządzaniem kulturą i zwiększeniem kompetencji kadry instytucji kultury. W pomieszczeniach odremontowanego dworu planowane jest również stworzenie muzealnej wystawy kultury dworskiej. Przybliży ona życie rodów szlacheckich, które władały bielińskimi ziemiami i zostawiły po sobie trwały ślad w historii lokalnej.

– Dwór i park dworski w Bielinach w gminie Ulanów to niezwykłe miejsce. To miejsce urokliwe, historyczne. Stanowi dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Od czasu, gdy dwór stał się własnością gminy, staraliśmy się o pieniądze na remont zabytku i odnowę parku. Udało się połączyć wszystkie te zamierzenia w projekcie złożonym do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – podkreśla Stanisław Garbacz, burmistrz Gminy i Miasta Ulanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzięki projektowi „Remont zespołu dworsko-parkowego w Bielinach w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Gminy Ulanów” wyremontowany zostanie dwór, przeprowadzona renowacja parku, a przez to poszerzy się oferta kulturalna gminy. W ramach prac zostanie wyremontowany budynek dworu, przeprowadzone będą prace pielęgnacyjne drzewostanu parku, wybudowane alejki oraz mała architektura i oświetlenie.

Koszt remontu w zespole dworskim opiewa na kwotę 5,6 mln zł.

Podziel się cytatem

Reklama

– Przygotowanie projektu wymagało dużo pracy, dlatego cieszę się, że został doceniony i decyzją wicepremiera, ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego otrzymał dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa. A konkurencja była duża, bo wartość złożonych projektów ponad siedmiokrotnie przewyższyła dostępną w ramach naboru pulę środków. Niezmiernie cieszy mnie, że ten zabytkowy obiekt odzyska dawny blask i wraz z pięknym parkiem będzie służył lokalnej społeczności. Serdecznie gratuluję mieszkańcom gminy Ulanów – mówił Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Całość prac opiewa na kwotę ponad 5,6 mln zł., z tego 4,8 mln zł. udało się pozyskać z Funduszy Norweskich. Projekt realizowany będzie przez Urząd Gminy i Miasta w Ulanowie i Gminne Centrum Kultury w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Bieliny – wieś nad Sanem”.

Wieś Bieliny powstała przy dawnej przystani rzecznej na Sanie. Z kroniki Jana Długosza możemy się dowiedzieć, że pierwszymi jej właścicielami był ród Jaguszowskich herbu Hadbank. W XVII wieku wieś należała już do Stanisława Ulińskiego, który był podczaszym Ziemi Przemyskiej oraz założycielem niedalekiego miasta Ulanowa. Kolejnymi właścicielami Bielin, jeszcze w tym samym wieku, został ród Mniszchów. To dzięki ich staraniom wybudowano dwór datowany na XVII wiek, wokół którego był rozległy park z rzadkimi drzewami oraz zbiornikami wodnymi. W kolejnych latach posiadłość zmieniała właścicieli, którzy ją zaniedbywali. Dopiero ostatni przedwojenny właściciel dóbr bielińskich, książę Włodzimierz Czartoryski, doprowadził do odbudowy dworu.

Do zabudowań kompleksu dworskiego należały: czworaki, budynki gospodarcze, stajnie, chlewnie oraz dom zarządcy. Dzięki swojej pracy i gospodarności książę zaskarbił sobie sympatię miejscowej ludności. W czasach okupacji uratował wielu mieszkańców od przymusowych prac. Z obawy przed armią czerwoną rodzina Czartoryskich musiała opuścić Bieliny. Ich majątek przejęło państwo, a w dworze utworzona została szkoła podstawowa mieszcząca się w nim do 1964 r.

2020-12-02 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Remont „Serca”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 23/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wywiad

sanktuarium

Szczecin

remont

Adam Szewczyk

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie

O remoncie szczecińskiego sanktuarium NSPJ z kustoszem tego świętego miejsca ks. dr. Jarosławem Staszewskim SChr rozmawia Adam Szewczyk.

Od dłuższego czasu trwa zakrojony na wielką skalę i zaplanowany na lata remont szczecińskiego sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa. To jedno z najpoważniejszych przedsięwzięć tej 18,5-tysięcznej parafii, w której posługuje 12 księży, a proboszczem od siedmiu lat jest ks. Staszewski. Jak wyglądać będzie kościół po tak gruntownej renowacji? Co jeszcze jest do zrobienia, by to słynące łaskami Bożego Miłosierdzia sanktuarium w pełni odzyskało swój blask?
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Meksyk: biskupi zdecydowanie przeciw przestępczości narkotykowej

2026-06-28 19:09

[ TEMATY ]

Meksyk

sprzeciw biskupów

przestępczość narkotykowa

Vatican Media

Biskupi Meksyku wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec przestępczości narkotykowej

Biskupi Meksyku wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec przestępczości narkotykowej

Zło nie ma ostatniego słowa, a pokój nie jest abstrakcyjnym ideałem – przypominają meksykańscy biskupi. Przy okazji obchodzonego 26 czerwca Międzynarodowego Dnia Walki z Nadużywaniem Środków Odurzających i Nielegalnym Handlem Narkotykami, przewodniczący episkopatu przybliża projekt, który staje się realnym antidotum na plagę przestępstw narkotykowych. Nielegalny proceder przynosi zyski w wysokości 11 proc. PKB, a mafijne porachunki z nim związane pochłaniają życie wielu osób.

Meksyk należy dziś do krajów najbardziej dotkniętych przemocą, związaną z działalnością organizacji przestępczych. W kraju odnotowuje się tam nawet 100 zabójstw dziennie a ponad 135 tysięcy osób jest uznanych za zaginione.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję