Reklama

Niedziela Częstochowska

25 lat w służbie Kościołowi częstochowskiemu

Można powiedzieć, że 25 lat temu pojawiły się zwiastuny edycji częstochowskiej „Niedzieli”. Pierwsza jej odsłona ukazała się w październiku 1991 r. i była czymś w rodzaju miesięcznika dla Kościoła częstochowskiego. Pierwszy numer stanowiący edycję częstochowską został wydrukowany z datą 30 maja 1993 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najpierw było comiesięczne wydanie diecezjalne, które dwa lata później przerodziło się w cotygodniową wkładkę edycyjną. Niemniej jednak, jeśli spojrzymy na nasze pismo z perspektywy 90. rocznicy jego powstania, to już w roku 1930 z inicjatywy bp. Teodora Kubiny zaczęto wydawać „Częstochowskie Wiadomości Parafialne”. Mimo tego, że ukazało się ich tylko kilkanaście numerów, służyły one jako „uzupełnienie pracy duszpasterskiej duchowieństwa pracą czynnych katolików”, przyczyniały się „do pogłębienia świadomości religijnej” i docierały „tam, gdzie nie dochodzi żywe słowo”, by dołożyć swoją cegiełkę „do rozwoju miłości, sprawiedliwości i prawdy”, jak czytamy w pierwszym numerze tego dodatku.

Te cele nie uległy zmianie. Edycja częstochowska ukazuje przede wszystkim lokalne życie religijne, które rozgrywa się pod przewodnictwem obecnego ordynariusza miejsca abp. Wacława Depo. Spełnia ona zatem rolę informacyjną, ale również formacyjną. Na jej łamach prezentowane są aktualne wydarzenia, jakie dzieją się w archidiecezji, w jej licznych instytucjach czy poszczególnych wspólnotach parafialnych. Poruszane są też tematy społeczne i kulturalne. Nie brakuje wątków patriotycznych, tak bardzo bliskich „Niedzieli”. Bez wątpienia bliskość Jasnej Góry sprawia, że ma ona także rys maryjny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Edycja częstochowska jest dodatkiem szczególnym. Jej specyfika polega przede wszystkim na tym, że choć poruszane przez nią tematy zakorzenione są w lokalnej społeczności, to jednak jej redakcja znajduje się w centrali. Z jednej strony ułatwia to pracę dziennikarzom, redaktorom i korespondentom, ale z drugiej była ona swoistym „oczkiem w głowie” obecnego redaktora honorowego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia i jest tak nadal, gdy „Niedzieli” szefuje Lidia Dudkiewicz.

Edycję częstochowską tworzyło i tworzy wielu ludzi. Nie sposób wynotować wszystkich, szczególnie wolontariuszy i korespondentów. Z obecnych warto przywołać z imienia i nazwiska niestrudzoną Zofię Białas i Jowitę Kostrzewską. Jeśli zaś chodzi o redaktorów prowadzących, to z pewnością trzeba wymienić Annę Cichobłazińską i Margitę Kotas, a także kapłanów, m.in.: ks. Zdzisława Wójcika, ks. Pawła Maciaszka czy ks. Mariusza Frukacza oraz piszącego te słowa. Autorami zamieszczanych tekstów bardzo często są także redaktorzy pracujący w „Niedzieli”, którzy na co dzień zajmują się innymi lokalnymi dodatkami.

Jakkolwiek by nie patrzeć, pracy na co dzień nie brakuje. Bo też ciągle coś się dzieje. Dlatego też „Niedziela Częstochowska” to nie tylko jej wersja papierowa, ale również jej internetowe wydanie oraz konto na Facebooku. W sieci materiały ukazują się na bieżąco. Jest sprawą oczywistą, że w tradycyjnym ośmiostronicowym wydaniu nie ma takiej możliwości, by zamieścić wszystko, co dociera do naszej redakcji za pośrednictwem korespondentów czy też dziennikarzy i redaktorów. Dlatego też Internet w ostatnich latach stał się tym forum, na którym czytelnik znajdzie więcej informacji i materiałów. Dla najważniejszych z nich zawsze znajdzie się miejsce w papierowej wersji naszej edycji.

W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować kapłanom – księżom proboszczom i wikariuszom za trud bycia pierwszymi czytelnikami i zarazem kolporterami naszej „Niedzieli”.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętajmy o niedzieli

Po raz pierwszy średnia liczba wiernych biorących udział w niedzielnych Mszach św. spadła poniżej 40 proc. – wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. W Eucharystii uczestniczy 2 mln osób mniej niż przed 10 laty

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego co roku prowadzi badania według stałej metody, tym łatwiej więc o zbadanie tendencji. Dlatego badacze mogli uchwycić np. to, że liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. zmniejszyła się przez rok o blisko 1 proc. i spadła nieco poniżej 40 proc. – Ta bariera została przekroczona po raz pierwszy – przyznał ks. dr Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu. – Oznacza to, że w ciągu ostatnich 10 lat na niedzielną Mszę św. przychodzi 2 mln Polaków mniej.
CZYTAJ DALEJ

Św. Leon Wielki

Drodzy Bracia i Siostry!
CZYTAJ DALEJ

Polonia w Chicago świętuje 107. rocznicę odzyskania niepodległości Polski

2025-11-11 08:25

[ TEMATY ]

Polonia

Chicago

107. rocznica odzyskania niepodległości

Wojciech Adamski

Polska Misja pw. Trójcy Świętej (Trójcowo), Chicago

Polska Misja pw. Trójcy Świętej (Trójcowo), Chicago

Tysiące Polaków mieszkających w Chicago uczciło w niedzielę 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach zorganizowanych w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, szkół, harcerzy, kombatantów i władz RP.

W świątyni zgromadziło się około dwóch tysięcy wiernych. Obecni byli m.in. wicekonsul RP w Chicago Renata Lalik-Gałan, reprezentanci Muzeum Polskiego w Ameryce, Kongresu Polonii Amerykańskiej, Związku Harcerstwa Polskiego oraz licznych klubów i stowarzyszeń. Patriotyczny charakter uroczystości podkreślały biało-czerwone barwy, narodowe pieśni i tradycyjne stroje ludowe.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję