Przekaz Ośmiu Błogosławieństw, dany przez Jezusa na górze Tabor, towarzyszy nam w tym roku szczególnie. Papież Franciszek zaprosił bowiem młodych z całego świata, by identyfikowali się z błogosławieństwem dla czyniących miłosierdzie.
Dziś wybrzmiewa to ze szczególną mocą, gdy pochylamy się nad tajemnicą Miłosierdzia Bożego. W dzisiejszym numerze wiodącym tematem jest miłosierdzie wyrażone w konkretnej pomocy niesionej drugiemu człowiekowi. Instytucjonalnie taką pomocą zajmuje się diecezjalna Caritas w Sandomierzu. Warto dziś nad tym się pochylić, bo Niedziela Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritas.
Mówiąc o Miłosierdziu spojrzymy również na nowo otwartą Bramę Miłosierdzia w tarnobrzeskiej lecznicy. Zaproponujemy koncerty ku czci Jezusa Miłosiernego w Stalowej Woli i Brzezinach Stojeszyńskich – gdzie śpiew i modlitwa będzie zwieńczeniem parafialnych odpustów. Chcemy też zachęcić do rekolekcji ewangelizacyjnych dla rodzin: „W blasku Miłości Miłosiernej”, które właśnie trwają w Ostrowcu Świętokrzyskim, a przygotowywane są w Tarnobrzegu i Janowie Lubelskim. Jest to wyjątkowy czas spotkania Boga i wspólnoty małżeńskiej.
Jakby to było wczoraj: zadzwonił do mnie jeden z księży i oznajmił, że kilka minut temu umarł w szpitalu kard. Glemp. Od tamtej chwili, czyli od 23 stycznia 2013 r., minęły już trzy lata. I w powszechnej świadomości coraz bardziej postać Prymasa odchodzi w zapomnienie, taka bowiem jest kolej rzeczy. Ale Kościół warszawski o nim pamięta i za niego się modli (czytaj na str. III). A przez to utrwala pamięć o kard. Glempie. I słusznie. Bo chociaż są różne oceny jego prymasostwa, to bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski i Kościoła ostatniego półwiecza.
Dom Ulgi w Cierpieniu – szpital w San Giovanni Rotondo, który powstał jako owoc starań św. Ojca Pio, przygotowuje się na zmiany: Papież Leon XIV podpisał chirograf, powołujący komisję, która będzie nadzorować prowadzącą szpital Fundację.
Nowemu organowi przewodniczyć będzie prefekt Sekretariatu ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, dr Maximino Caballero Ledo, a jego koordynacją zajmie się sekretarz Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA), dr Fabio Gasperini.
Msza św. w 54. rocznicę święceń w Domu Księży Emerytów we Wrocławiu
Kapłani obchodzący 54. rocznicę święceń spotkali się na wspólnej modlitwie w kaplicy Domu Księży Emerytów we Wrocławiu. Mszy św. przewodniczył ks. Jan Przytocki, a homilię wygłosił ks. Andrzej Pajdak, który mówił o Eucharystii i tajemnicy powołania.
– Dziękujemy dzisiaj za łaskę powołania, za moc i siłę, jaką otrzymaliśmy w czasie naszej posługi kapłańskiej. Prosimy o dalsze potrzebne nam dary dla naszego życia biologicznego i wzrostu duchowego – mówił ks. Jan Przytocki.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.