Reklama

Niedziela Lubelska

Projekt „Źródło”

Niedziela lubelska 51/2013

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Ewa Łaskarzewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do Dąbrowicy przyjechało ponad 160 ewangelizatorów, aby wspólnie tworzyć program rekolekcji kerygmatycznych „Przyjdź do źródła. Rekolekcje dla spragnionych”, które od marca 2014 r. rozpoczną się we wszystkich parafiach archidiecezji lubelskiej.
Pierwsze rekolekcje i warsztaty projektu „Źródło” odbyły się pod hasłem: „Tworzymy projekt”. Spotkanie rozpoczęło się wspólną kolacją, podczas której pochodzący z różnych środowisk i wspólnot ewangelizatorzy mogli się poznać i wymienić pierwszymi doświadczeniami ewangelizacji. Potem wszyscy udali się do kaplicy, by wysłuchać konferencji bp. Mieczysława Cisło nt. „Potrzeba nowej ewangelizacji”. Ksiądz Biskup przypomniał zgromadzonym, że ewangelizację należy zaczynać przede wszystkim od siebie i nigdy nie zapominać, że ewangelizator to tylko człowiek idący do równego sobie godnością człowieka. Następnie ks. Michał Zybała przedstawił założenia projektu „Źródło”, którego najważniejszymi celami są: spotkanie z Jezusem Chrystusem jako Bogiem żywym, obecnym w historii człowieka; stworzenie w parafii wspólnoty żywej wiary oraz danie ludziom oferty pogłębiającej wiarę w postaci rekolekcji zamkniętych, kursów, warsztatów w jednym z ośrodków rekolekcyjnych archidiecezji, a także integracja świeckich i duchownych, którym leży na sercu nowa ewangelizacja. Ostatnim i najważniejszym punktem pierwszego dnia warsztatów była adoracja Najświętszego Sakramentu – czas wsłuchiwania się w Boże posłanie do ewangelizacji.
Sobota i niedziela oparte zostały na trzech filarach: modlitwie (Eucharystia, Liturgia Godzin oraz uwielbienie), słuchaniu konferencji i pracy nad programem rekolekcji kerygmatycznych. Każdego dnia odbywały się warsztaty, podczas których uczestnicy podzieleni na mniejsze grupy zajmowali się przygotowaniem propozycji bloków rekolekcyjnych poświęconych takim tematom, jak: miłość Boża, grzech, zbawienie oraz wybór Jezusa na Pana i Zbawiciela. Ewangelizatorzy mogli również wysłuchać konferencji poświęconych osobie ewangelizatora, duchowości misyjnej czy trudnościom w ewangelizacji. Kolejne spotkania odbędą się w dniach 10-12 stycznia oraz 7-9 lutego. Więcej informacji o warsztatach i projekcie „Źródło” można znaleźć na stronie: www.pj.lublin.pl.
Same rekolekcje „Przyjdź do źródła. Rekolekcje dla spragnionych” rozpoczną się 6 marca 2014 r. (czwartek po Środzie Popielcowej) w parafii archikatedralnej. Następnie kopia Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża rozpocznie peregrynację od dekanatu Chełm – Wschód, sukcesywnie przemieszczając się w kierunku zachodnim, by zakończyć wędrówkę pod koniec 2019 r. w dekanacie Puławy. Rekolekcje ewangelizacyjne są owocem i przedłużeniem Roku Wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2013-12-18 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kurs na Nową Ewangelizację

Pierwszy Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Wrocławskiej odbył się 23 i 24 listopada we Wrocławiu. Zainaugurowała go Msza św. sprawowana w katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka – krajowego asystenta Akcji Katolickiej. Po Eucharystii w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego rozpoczęła się sesja pod hasłem „Nowa Ewangelizacja Charyzmatem Akcji Katolickiej”. Witając uczestników przybyłych m.in. z Oleśnicy, Namysłowa, Obornik Śląskich i wielu innych miejscowości archidiecezji abp Józef Kupny zwrócił uwagę na dwa główne cele tego spotkania: wzajemne poznanie i umocnienie we wspólnym podejmowaniu i realizowaniu inicjatyw w duchu Ewangelii oraz wniesienie entuzjazmu i ożywienie świadomości Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji. – Wyznawca Chrystusa ma swoje miejsce w życiu publicznym i dlatego nie powinien ulegać żadnej formie politycznej poprawności, lęku przed krytyką czy nawet ataku piewców sekularystycznej rzeczywistości – mówił podczas swojego wykładu Metropolita Wrocławski. Arcybiskup podkreślał także, że istnieją obszary działalności społecznej, ekonomicznej, politycznej i kulturowej, w których nie ma miejsca na zaangażowanie kościelnej hierarchii, potrzeba tam za to zaangażowania członków Akcji Katolickiej. Wśród najważniejszych zadań stojących przed laikatem Metropolita wymienił promowanie tradycyjnego kształtu rodziny, preferowanie tradycyjnych, sprawdzonych modeli wychowania, dbanie o interesy najuboższych i pokrzywdzonych, troskę o prawa pracownicze i głoszenie prymatu „być nad mieć”.
CZYTAJ DALEJ

Św. Walenty biskup zakochanych, czyli o historii walentynek

[ TEMATY ]

św. Walenty

Blackfish/pl.wikipedia.org

Ołtarz z relikwiami św. Walentego w Kościele Karmelitów przy Whitefriar Street w Dublinie (Irlandia)

Ołtarz z relikwiami św. Walentego w Kościele Karmelitów przy Whitefriar Street w Dublinie (Irlandia)

Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego, pochodzi od św. Walentego, który już w 1496 r. został ogłoszony patronem zakochanych przez papieża Aleksandra VI.

Pogańskie prapoczątki
CZYTAJ DALEJ

Dobry chłopak. Po prostu

2026-02-14 06:13

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Są takie historie, które nie potrzebują wielkich słów. Wystarczy jedno: normalność. Kacper Tomasiak, 19-letni lektor z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, zdobywa srebro olimpijskie w Predazzo. Skacze 103 metry, potem 107 – zachowuje spokój, gdy inni odpadają. Najmłodszy wśród polskich medalistów zimowych igrzysk. Debiut w Pucharze Świata trzy miesiące wcześniej. I wraca do parafii, do studiów, do codzienności.

Kiedyś to było oczywiste. Pracowitość, uczciwość, pokora – fundamenty wychowania, nie nagłówki gazet. Dziś stają się zjawiskiem. W epoce krótkotrwałych emocji, zapalania się i gaśnięcia, spektakularnych startów i równie szybkich rezygnacji, konsekwencja zaczyna wyglądać jak coś nadzwyczajnego. A przecież to nie fajerwerki budują świętość. Buduje ją codzienność dobrze przeżyta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję