Pod tym adresem znaleźć można opisy i dane kontaktowe wszystkich duszpasterstw akademickich we Wrocławiu. Strona przydatna zwłaszcza w obliczu rozpoczynającego się roku akademickiego. To dobra okazja, by poszukać dla siebie miejsca w stolicy Dolnego Śląska, również w znaczeniu duchowym.
W centrum i na obrzeżach miasta, duże i nieco mniej liczne, zorganizowane przy uczelniach, parafiach i wspólnotach zakonnych - duszpasterstwa akademickie we Wrocławiu rozpoczynają kolejny rok pracy. Choć studentów przyjedzie w tym roku do miasta mniej niż w latach poprzednich (efekt m.in. niżu demograficznego), praca w duszpasterstwach już wre. Ledwo studenci wrócili z jubileuszowego obozu w Białym Dunajcu (relacja wewnątrz numeru), już myślą o przygotowaniu kolejnych inicjatyw, wyjazdów i spotkań formacyjnych. Okazją do pierwszego kroku będą tradycyjnie rekolekcje „Na dobry początek”, w które włączają się wszystkie akademickie wspólnoty. Już 3 października odbędzie się także czwarta edycja Koncertu na Tekach, podczas której na scenie umieszczonej pomiędzy akademikami na Wittigowie wystąpią zespoły: Bethel, Maleo Reggae Rockers oraz Armia.
Dlaczego warto dołączyć do jednego z duszpasterstw? Powodów jest zapewne tyle, ilu studentów. Jednym z nich jest szansa rozwoju w rozmaitych dziedzinach, szansa budowania relacji na całe życie. Sami studenci na stronie internetowej piszą tak: Człowiek chcący się rozwijać nie może być sam, potrzebuje drugiej osoby. Stawianie czoła odpowiedzialnym zadaniom, których trudność narasta - od przygotowania kanapek na kolację do zorganizowania wakacyjnego obozu w górach czy zrealizowania studenckiej audycji radiowej - daje więcej życiowej mądrości niż niejeden przedmiot na uniwersytecie.
Jezus przypomina, że będzie mógł czynić w naszym życiu wielkie rzeczy, jeśli będziemy wierzyli. Wierzyć – to pójść głębiej. Podczas studiów zadbajcie o wiarę – apelował w homilii bp Andrzej Przybylski 13 października w Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie podczas liturgicznej inauguracji roku akademickiego.
Jednym z uczestników uroczyści był Piotr, student II roku bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza. – Dzisiejsza Msza św. to dla mnie duchowe rozpoczęcie roku akademickiego, rozpoczęcie z Jezusem. To w Nim mam wsparcie i to dzięki Niemu mogę się dobrze kształtować – powiedział w rozmowie z „Niedzielą”.
Papież zezwolił na promulgowanie dekretów o uznaniu męczeństwa 49 zakonników oraz jednego kapłana, zamordowanych w Hiszpanii z nienawiści do wiary podczas wojny domowej w latach 1936–1939. Wkrótce zostaną oni beatyfikowani. Czcigodnymi Sługami Bożymi są teraz również Pedro Samuel Salado Alba, świecki, oraz trzy zakonnice. Przedstawiamy ich świadectwa.
Jako męczennicy z Hiszpanii zostaną beatyfikowani: brat Estanislao Ortega García, pierwszy prowincjał Prowincji Hiszpańskiej Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich (Bracia Szkolni), oraz jego towarzysze – 48 współbraci i kapelan domu prowincjalnego i formacyjnego w Sant Vicenç de Montalt, Manuel Berenguer Clusella, kapłan diecezji barcelońskiej.
W świecie, w którym każdy ma coś do powiedzenia, a niewielu ma coś do powiedzenia naprawdę, postać św. Katarzyna ze Sieny brzmi zaskakująco aktualnie. Nie dlatego, że była świętą. Dlatego, że była skuteczna. Jest to święta osobiście mi bliska i to nie tylko ze względu na to, że jest imienniczką mojej Mamy.
Nie miała dyplomów, funkcji ani zaplecza. A jednak rozmawiała z papieżami jak równy z równym. Nie prosiła o uwagę – brała ją siłą argumentu i klarownością myślenia. Dziś powiedzielibyśmy: nie miała „zasięgów”, ale miała coś znacznie trudniejszego do podrobienia – wiarygodność. Żyła w czasie kryzysu instytucji, kiedy autorytety chwiały się, a centrum świata duchowego przeniosło się do Awinionu. Brzmi znajomo. Dziś też żyjemy w epoce, w której łatwo podważyć wszystko – politykę, media, Kościół, ekspertów. Problem w tym, że razem z autorytetami często wyrzucamy odpowiedzialność.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.