Reklama

Będziemy trwać w wie rze

W pierwszą niedzielę sierpnia w parafii pw. Matki Bożej Królowej Aniołów w Brzeźnicy Bychawskiej odbyły się doroczne uroczystości odpustowe, połączone z festiwalem pieśni maryjnych „Królowej Anielskiej śpiewajmy”. W tym roku - z racji jubileuszu 90-lecia parafii - miały one wyjątkowy charakter

Niedziela lubelska 34/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego poprzedził jubileuszowy, 10. Festiwal Pieśni Maryjnych. Przegląd pieśni wykonywanych przez ludowe i parafialne zespoły śpiewacze z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem, zarówno wśród wykonawców, jak i słuchaczy. Zainicjowany przez proboszcza ks. kan. Władysława Poździka, wciąż organizowany jest przez parafię, przy współpracy gminy Niedźwiada i Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego. Tylko podczas festiwalu, który z założenia nie ma charakteru konkursu, można posłuchać pieśni maryjnych, śpiewanych przez naszych przodków w różnych sytuacjach życiowych. Dzięki takim inicjatywom pieśni o Matce Bożej, tak bliskie sercu każdego Polaka, przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
Po części festiwalowej odbyły się główne uroczystości odpustowo-jubileuszowe, do których parafia starannie przygotowywała się od dłuższego czasu. Szczególnym wotum wdzięczności stały się poświęcone przez Metropolitę dróżki różańcowe im. Jana Pawła II oraz obraz św. Faustyny Kowalskiej. Darem parafii z racji 90-lecia istnienia były także naczynia i szaty liturgiczne, złożone na ołtarzu podczas Mszy św. oraz wysiłek i modlitwa 9 pielgrzymów, którzy pieszo wędrowali na Jasną Górę. Dziękując Bogu za dar wiary, przedstawiciele parafii mówili: „Jak nasi dziadkowie 90 lat temu dziękowali za utworzenie parafii, tak my dziś wyrażamy naszą wdzięczność za tak piękny jubileusz. Deklarujemy, że nadal będziemy dbać o rozwój kościoła, by stawał się coraz piękniejszy, ale też o rozwój duchowy. Będziemy trwać w wierze naszych ojców i tę wiarę przekazywać będziemy naszym dzieciom i następnym pokoleniom”. Witając Metropolitę, gospodarz parafii ks. kan. Władysław Poździk również odwoływał się do bogactwa przekazanego przez przodków. „Chcemy prosić o łaskę życia wiecznego dla tych, którzy trudzili się przy wznoszeniu świątyni i tworzeniu wspólnoty parafialnej - mówił. - Dziękujemy i modlimy się za budowniczych kościoła i za wszystkich kapłanów, którzy tu pracowali, w tym za ks. Jana Szczepańskiego, który przez abp. Józefa Życińskiego został nazwany pierwszym lubelskim Popiełuszką”. Szczególnym dowodem pamięci o kapłanie - męczenniku jest postawienie poświęconego przez Metropolitę krzyża w Woli Skromowskiej; w miejscu, gdzie zostało wyłowione z rzeki Wieprz zmaltretowane ciało proboszcza.
Za wszelkie inicjatywy, podkreślające że „Kościół jest miejscem spotkania człowieka z łaską Bożą”, obecnemu proboszczowi, jego poprzednikom, a przede wszystkim wiernym świeckim, serdecznie dziękował Ksiądz Arcybiskup. „Uroczystość Matki Bożej Anielskiej uświadamia nam, jak ważne jest dla naszego z życia to, co niewidzialne: świat aniołów, łaski Bożej; ta rzeczywistość, bez której życie nie miało by sensu ani piękna - mówił. - Modlę się, by następne pokolenia, przygotowując 100-lecie parafii, potrafiły otwierać się na tę rzeczywistość i poświęcać Chrystusowi swoje życie”. W homilii Arcypasterz odwoływał się do bogactwa przeżyć minionych pokoleń, związanych z dramatami wojny i zniszczeń. Dziękował za kapłanów, którzy w trudnych czasach „podawali Chleb Życia i karmili wiernych Słowem Bożym”, a także za „lata poszukiwań Jezusa, w których przewodniczką była Maryja”. Parafii - jubilatce życzył, by na jej terenie mieszkali duszpasterze i wierni, w których życiu najważniejszym będzie Chrystus. W odpowiedzi parafianie przez swoich młodych przedstawicieli mówili: „Bóg dał nam świątynię, której patronką jest Królowa Anielska, orędująca za nami już 90 lat. Ufamy, że nadal będzie wstawiać się z nami u tronu Boga Ojca, przypominając nam: «uczyńcie, co wam mówi Syn»”.

Parafia w Brzeźnicy Bychawskiej została erygowana 10 sierpnia 1919 r. przez bp. Henryka Przeździeckiego i wchodziła w skład diecezji podlaskiej. W 1925 r. została włączona do diecezji lubelskiej, do dekanatu lubartowskiego; obecnie należy do dekanatu czemiernickiego. Budowę kościoła pw. Matki Bożej Królowej Aniołów rozpoczęto jeszcze w 1805 r.; ostatecznie kościół wybudowano w latach 1905-1913.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalendarz Adwentowy: Radość Mesjasza w sercach małych

2025-12-01 21:00

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Ks. Krzysztof Młotek

• Iz 11, 1-10 • Ps 72 (71), 1b-2. 7-8. 12-13. 17 (R.: por. 7) • Łk 10, 21-24
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV ustanawia rekord Wikipedii

2025-12-03 08:44

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Leon XIV

Wikipedia

Adobe Stock

Papież Leon XIV wywołał gwałtowny wzrost liczby odsłon Wikipedii w 2025 roku. Jak niedawno ogłosiła Fundacja Wikimedia, artykuł o papieżu, wybranym na zwierzchnika Kościoła katolickiego w maju, znalazł się wśród najpopularniejszych wpisów roku, z ponad 22 milionami odsłon, zajmując piąte miejsce w corocznym rankingu anglojęzycznym.

Wzrost odsłon na Wikipedii i innych stronach Wikimedia gwałtownie wzrósł bezpośrednio po wyborze kard. Roberta Francisa Prevosta w maju br. Fundacja odnotowała momentami nawet 800 000 odsłon na sekundę, to nowy rekord. W normalnych warunkach średnia wynosi około 130 000 odsłon na sekundę.
CZYTAJ DALEJ

Kanada na kursie kolizyjnym z wolnością religijną?

2025-12-03 17:21

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Planowana nowelizacja kanadyjskich przepisów o mowie nienawiści zakłada usunięcie ochrony prawnej dla wypowiedzi opartych na wierze. Dla wielu chrześcijan i katolików może to oznaczać realne zagrożenie dla możliwości głoszenia przekonań religijnych bez ryzyka oskarżeń o szerzenie nienawiści – nawet wtedy, gdy opierają się one na Biblii czy nauczaniu Kościoła.

Jak informuje Catholic News Agency, ustawodawcy w Kanadzie są gotowi odebrać ochronę religijną zawartą w krajowych przepisach dotyczących mowy nienawiści w ramach szerszych działań mających na celu zwalczanie nienawistnych symboli w całym kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję